| جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ الجمعة ۱۷ ذو الحجة ۱۴۴۱ Friday 07 August 2020
نباید پایتخت را جزیره‌ای اداره کرد
  • 1396/09/02 09:49
  • 45
تاجرنیا در گفت‌وگو با نوآوران تأکید کرد:

نباید پایتخت را جزیره‌ای اداره کرد

« تهران بزرگ جدا از ایران نیست»؛ این جمله‌ای است که بارها از سوی بسیاری از شخصیت‌ها شنیده‌ایم.

 با نگاهی عمیق در این عبارت می‌توان پی به این نکته برد که اداره پایتخت باید به‌گونه‌ای باشد که منافع همه مردم را تامین کند. به این معنا که اتخاذ سیاست‌های مناسب در حوزه شهری باید با در نظر گرفتن تامین مصالح ملی باشد و برای تحقق منافع عده اندکی نباشد. پرواضح است که طی سال‌های اخیر اداره شهر تهران یکی از پرحاشیه‌ترین مسائل مطرح در کشور بود و علت آن را می‌توان در عملکرد نامناسب مجموعه شهرداری سابق دانست. حال پس از گذشت سال‌ها اداره شهر تهران به اصلاح‌طلبان واگذار شده است و شاهد عزم جزم دکتر نجفی و همچنین مدیران زیرمجموعه شهرداری برای اداره بهتر شهر هستیم که نویدبخش روزهای خوب در آینده است.
در همین خصوص به گفت‌وگو با علی تاجرنیا، نماینده مجلس ششم و فعال سیاسی اصلاح‌طلب پرداختیم که مشروح آن تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

شهر تهران با مشکلات بسیاری مواجه است و در این خصوص صالحی امیری به عنوان قائم مقام شهردار تهران اعلام کردند که تهران بیش از آهن و برج و ساخت‌وساز به آرامش، امنیت، اخلاق و فضیلت نیاز دارد. به نظر شما تا چه اندازه ضروری است که دکتر نجفی، شهردار تهران علاوه بر مدیریت شهری که باید مورد توجه قرار دهد باتوجه به مشکلات بسیاری که در حوزه فرهنگی و اجتماعی شهر با آن‌ها دست‌و‌پنجه نرم می‌کند، بحث توسعه مسائل اخلاقی و اجتماعی را در دستور کار و در اولویت قرار دهد؟

به اعتقاد من مقوله فرهنگ و نهادینه کردن هنجارهای اخلاقی و در نقطه مقابل آن مقابله با ناهنجاری‌ها امر بسیار ظریف و مهمی است که نیاز به بسترهای گوناگون در حوزه مسائل سیاسی، اخلاقی و اجتماعی دارد. متأسفانه امروزه شرایطی که در کشور ایجاد شده است محصول مدیریت‌های نادرستی است که تاکنون شاهد بودیم و اگر ما قصد داشته باشیم شهر تهران و جامعه را به سمت جامعه‌ای اخلاقی پیش ببریم در وهله نخست باید بپذیریم که اشتباهاتی در حوزه مدیریت داشتیم و منجر به بروز چنین مشکلاتی  شده است. وقتی خروجی یک مجموعه راضی‌کننده نیست به معنای این است که داده‌ها به درستی به کار بسته نشده‌اند؛ لذا این اولین گام است که باید توجه داشته باشیم و علی‌الخصوص به آسیب‌شناسی دقیق در این حوزه بپردازیم. متأسفانه در طول چهل سال گذشته شریعت، بر جای دین و همچنین احکام بر جای اخلاق نشسته است. زمانی که در جامعه‌‌ای دروغ و ریاکاری و ترس از بیان واقعیات نهادینه می‌شود و شایسته‌سالاری جای خود را به دخالت عوامل غیر قانونی و رابطه‌سالاری می‌دهد، خودبه‌خود در جامعه فضایی غیراخلاقی ایجاد می‌شود. وقتی در کشورمان ملاک تعیین مناصب رابطه‌سالاری است قطعاً  افراد غیرشایسته جایگزین افراد صادق و منتقد و شایسته می‌شوند و به تبع شاهد ترویج بی‌اخلاقی‌ها در جامعه خواهیم بود. امروز بیش از قبل نیازمند این هستیم که در مسائل اخلاقی نیز از حوزه ایدئولوژیک خارج شویم و از نظرات جامعه‌شناسان استفاده کنیم و مسیری که دیگر کشورها رفته‌اند را دنبال کنیم. شرایط در کشور ما به‌گونه‌ای است که اقتصاد امری تعیین‌کننده در بسیاری از مسائل به‌ویژه در حوزه فرهنگ و اخلاقیات است. از این رو اگر قصد برقراری آرامش در شهر را داریم باید این هدف را با برقراری عدالت و بهبود وضعیت معیشتی مردم ایجاد کنیم. همچنین توجه به این نکته مهم ضروری است که تهران بزرگ چیزی جدا از ایران نیست و هر سیاستی که اعمال می‌شود، طبیعتاً تأثیراتش را هم در شهر تهران و هم در کشور می‌‌گذارد. این نکته را نیز باید مورد توجه قرار دهیم که حل مسائل تهران فقط در اختیار شهرداری و شورای شهر نیست. نهادینه شدن برخی بی‌اخلاقی‌ها در جامعه ما ناشی از سیاست‌های کلانی است که در دهه‌های گذشته در کشور ایجاد شده است بنابراین برای حل مشکلات نیازمند این هستیم که اقدامات مناسبی صورت گیرد. خرسندم از این‌که در حوزه معاونت فرهنگی شهر تهران فردی قرار دارد که این مسائل را طرح می‌کند و امیدواریم در حد گفته خلاصه نشود و در عمل محقق شود. از این رو ضمن این‌که جناح‌های سیاسی را به رسمیت می‌شناسیم و از ظرفیت‌های‌شان استفاده می‌کنیم اما در عین حال باید بدانیم که ایجاد فرصت برابر حق همه مردم است و در بحث شایسته‌سالاری و سپردن کار به متخصصان مربوطه نباید نگاه نابرابر شکل گیرد؛ چراکه نابرابری آفت نظام مردم‌سالار است و اگر این اتفاق بیفتد، نمی‌توانیم به مردم توصیه کنیم که شما باید رفتار درستی داشته باشید. در جامعه‌ای که پول‌های بسیار هنگفتی توسط کسانی که به هر حال رابطه دارند و به راحتی اختلاس‌های بزرگ صورت می‌گیرد نمی‌توان از مردم انتظار داشت که تخلف نکنند.
متأسفانه بزرگترین بی‌اخلاقی در جامعه ما این است که بسیاری از هر فرصتی به‌عنوان موهبتی برای انباشت ثروت و تقویت قدرت خود بهره می‌جویند و این بزرگترین آسیبی است که در کشور وجود دارد.

به نظر شما تا چه اندازه ضروری است که در این مسیر، شهرداری نگاه جزیره‌ای نداشته باشد و همسو با سیاست‌های دولت تدبیر و امید در جهت دستیابی به اهداف حرکت کند؟

به نظر من این‌که شهرداری با سیاست‌های دولت همسو باشد، امری ضروری است چراکه شهروندان نیز از موهبت‌های این همراهی بهره‌مند خواهند شد اما به نظر من نهادهای مختلف نظام باید کمک کنند تا شهرداری و شورای شهر تهران که به‌نوعی تابلوی نظام اسلامی است بتوانند سیاست‌های درستی را پیش ببرند. این همراهی و هماهنگی به نظر من در همه نهادها لازم و ضروری است نه فقط شهرداری و این‌طور نیست که تنها شهرداری باید خود را هماهنگ کند بلکه توجه به مقوله شهروندی و مشکلات و مسائل پایتخت ایران دغدغه همه نهادها باید باشد.

از فرمایشات حضرتعالی چنین برداشت می‌شود که نمی‌توان پایتخت را با نگاه روزمره و سلیقه‌ای اداره کرد. چنین ضرورتی ایجاب می‌کند که با نگاهی فراجناحی و ملی شهر را اداره کنیم. به نظر شما این امر تا چه حد ضرورت دارد؟

بله همین‌طور است . نباید پایتخت را با نگاه جزیره‌ای اداره کرد چراکه تهران جدا از ایران نیست. به اعتقاد من مسائل سیاسی و جناحی نباید در هیچ شهری مانعی بر سر راه ایجاد رفتار عادلانه و برقراری برابر فرصت‌ها باشد. این مسأله در سطوح مختلف خود را نشان می‌دهد. در شهرداری‌ها نباید رفتارهای مبتنی بر جناحی و باندی را بازتولید و تقویت کنیم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
جهانگیری ذخیره ماست
برای واسپاری‌ها استثنا قائل نشویم
بایدها و نبایدهای روحانی در گفت‌وگوی امشب با مردم
رضایت مؤثرین در قدرت از رضایت مردم برای روحانی مهم‌تر است
هزینه‌های فعالیت دانشجویی بالا رفته است
صداوسیما نمی‌خواهد «رسانه ملی» باشد
روحانی سخنرانی‌های انتخاباتی خود را مرور کند/ دولت در دور دوم دچار بدعهدی شده است
آیا عارف ۱۴۰۰ را نشانه رفته است؟
استقرار نظام پارلمانی؛ در گروی فعالیت احزاب قوی و پاسخگو
دیوار کوتاه یک جناح سیاسی
تراکم‌فروشی در پایتخت جای خود را به درآمدهای پایدار دهد
دولت روحانی عملا به راست گرایش دارد تا اصلاح‌طلبان
مجیزگویی به جای نقد!
رویکرد متفاوت فراکسیون‎های مجلس در رای اعتماد به وزرای پیشنهادی