| پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ الخمیس ۰۸ جمادى الثانیة ۱۴۴۲ Thursday 21 January 2021
پشیمانی از رأی به روحانی؛ امری که این روزها بسیار شاهد طرح آن از سوی مخالفان روحانی هستیم.
  • 1396/10/05 09:07
  • 50
تاجرنیا در گفت‌وگو با نوآوران تأکید کرد:

پشیمانی از رأی به روحانی؛ امری که این روزها بسیار شاهد طرح آن از سوی مخالفان روحانی هستیم.

درحقیقت برخی با ملاک قرار دادن عملکرد ماه‌های نخست دوره دوم ریاست‌جمهوری دولت تدبیر و امید قصد دارند، قضاوت اشتباه خود را به مردم تعمیم دهند و به این ترتیب هرگونه دفاع از آرا و مطالبات مردم را که از سوی برخی چهره‌ها صورت می‌گیرد، ناکارآمدی روحانی عنوان می‌کنند.

درحقیقت برخی با ملاک قرار دادن عملکرد ماه‌های نخست دوره دوم ریاست‌جمهوری دولت تدبیر و امید قصد دارند، قضاوت اشتباه خود را به مردم تعمیم دهند و به این ترتیب هرگونه دفاع از آرا و مطالبات مردم را که از سوی برخی چهره‌ها صورت می‌گیرد، ناکارآمدی روحانی عنوان می‌کنند. درحالی که بسیاری از اصلاح‌طلبان این روزها تأکید می‌کنند که از رأی به روحانی پشیمان نیستند، اما مخالفان روحانی همچنان بر طبل خود می‌کوبند.
در همین خصوص به گفت‌وگو با دکتر علی تاجرنیا، نماینده مجلس ششم و فعال سیاسی اصلاح‌طلب پرداختیم که مشروح آن تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.

برخی بحث پشیمانی اصلاح‌طلبان از رأی به روحانی را مطرح می‌کنند. در حالی‌که این‌طور نیست. این‌که اصلاح‌طلبان خواست‌ها و مطالبات مردم را در قالب توصیه و نقدهای سازنده نسبت به دولت روحانی مطرح می‌کنند به معنای پشیمانی از رأی به او نیست. به نظر شما این جو پشیمانی با چه هدفی و توسط چه کسانی مطرح و دنبال می‌شود؟

به اعتقاد من قاطبه افرادی که به روحانی رأی دادند چه از میان نخبگان و چه از میان مردم درواقع همه براساس برخی ملاحظات و با اعتقادی که به تحقق وعده‌های روحانی داشتند، به او رأی دادند. درحقیقت شرایط کشور در آن زمان چنین ایجاب می‌‌کرد که به روحانی اعتماد کنند و به او رأی دهند و اکنون نیز بر همان نظر هستند و از اعتمادشان به روحانی پشیمان نیستند. اگر بعضاً از سوی برخی اصلاح‌طلبان و یا برخی از چهره‌های مردمی،‌ انتقاداتی نسبت به دولت صورت می‌گیرد، به هیچ عنوان به معنای پشیمانی از رأی به روحانی نیست. بلکه به نوعی توصیه و نقد سازنده به همراه مراقبت از آرای مردم است. طبیعتاً مردم براساس رأیی که به دولت تدبیر و امید داده‌اند، انتظار دارند شاهد تحقق وعده‌های انتخاباتی باشند و این امری طبیعی‌ست. قطعاً دولتمردان نیز در این مسیر بسیار تلاش می‌کنند، اما برخی در این میان درصددند انتقادات دلسوزانه و نه مغرضانه را به‌مثابه مخالفت با دولت تدبیر و امید و یا پشیمانی از رأی به روحانی تلقی کنند و این تفکر را به سطح جامعه بکشانند. لذا به نظر من فضاسازی علیه روحانی بر اساس عملکرد چند ماهی‌ست که دولت تدبیر و امید دوره دوم خود را آغاز کرده است. اکنون در سال اول دوره دوم ریاست‌جمهوری روحانی هستیم و نباید برخی بدون در نظر گرفتن مشکلات و محدودیت‌ها و موانع پیش‌روی روحانی، مردم را نسبت به آینده عملکرد دولت دلسرد کنند. طرح مسائلی از قبیل پشیمانی از رأی به روحانی حربه تبلیغاتی بیش نیست و خوشبختانه هم روحانی از هوشیاری برخوردار است و هم احزاب و شخصیت‌ها نسبت به این مسائل آگاه هستند. روشن است که طرح پشیمانی از رأی به روحانی بازی رسانه‌ای جناح مقابل است و همواره شاهد حمایت‌های جدی و محکم چهره‌ها و احزاب اصلاح‌‌طلب از روحانی و دولت تدبیر و امید بوده‌ایم.
به نظر شما شاهد ائتلاف اصلاح‌طلبان با اعتدال‌گرایان در 1400 خواهیم بود و سبد رأی مشترکی خواهند داشت و یا این‌که اصلاح‌طلبان گزینه دیگری را به‌عنوان نامزدشان در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده معرفی می‌کنند؟

اعتدال‌گرایی به عنوان جریانی سیاسی را قبول ندارم و معتقدم که روش اصلاح‌طلبانه به‌نوعی اعتدال‌گرایانه است و اعتدال، مشی و به نوعی رفتار است که عمدتاً نیز با جریان اصلاحات نزدیکی دارد. از این رو بی‌شک می‌توان گفت این همراهی وجود خواهد داشت و امیدواریم با مشخص شدن آثار فعالیت‌های دولت حتماً اصلاح‌طلبان دست بالا در انتخابات 1400 را خواهند داشت و مردم مجدد به این جریان اعتماد خواهند کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ایجاد فضای نقد و گفت‌وگو؛ ضرورت امروز دانشگاه
جهانگیری ذخیره ماست
برای واسپاری‌ها استثنا قائل نشویم
بایدها و نبایدهای روحانی در گفت‌وگوی امشب با مردم
رضایت مؤثرین در قدرت از رضایت مردم برای روحانی مهم‌تر است
هزینه‌های فعالیت دانشجویی بالا رفته است
نباید پایتخت را جزیره‌ای اداره کرد
صداوسیما نمی‌خواهد «رسانه ملی» باشد
روحانی سخنرانی‌های انتخاباتی خود را مرور کند/ دولت در دور دوم دچار بدعهدی شده است
آیا عارف ۱۴۰۰ را نشانه رفته است؟
استقرار نظام پارلمانی؛ در گروی فعالیت احزاب قوی و پاسخگو