| یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ الأحد ۰۴ شوال ۱۴۴۲ Sunday 16 May 2021
مشی خاتمی با دسیسه دانستن انتقاد جور درنمی‌آید/ خاتمی خواستار توقف تضعیف روحانی بود نه انتقاد
  • 1396/10/05 14:13
  • 51
علی تاجرنیا در گفت‌وگو با رویداد۲۴:

مشی خاتمی با دسیسه دانستن انتقاد جور درنمی‌آید/ خاتمی خواستار توقف تضعیف روحانی بود نه انتقاد

علی تاجر نیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار داشت: بارها شاهد بوده‌ام که آقای خاتمی نسبت به برخی از عملکردهای دولت نقد داشته است.

علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: بارها شاهد بوده‌ام که آقای خاتمی نسبت به برخی از عملکردهای دولت نقد داشته است و اینگونه نیست که نظر ایشان حمایت تام و تمام از دولت روحانی باشد.

چندی پیش در فضایی مجازی موجی به راه افتاد تحت عنوان «#پشیمان_هستم»؛ پشیمانی از رای به روحانی در پی برخی عملکردهای دولت. در این میان تعدادی از سلبریتی‎ها با همان حرارت که از حسن روحانی اعلام حمایت کردند، اعلام کردند که از رأی به روحانی پشیمان هستیم.

البته در کنار این ابراز پشیمانی از سوی مطرح کنندگان آن سخنی در رابطه با اینکه اگر رای خود را به نام حسن روحانی نمی‌نوشتند، چه کسی را برمی‌گزیدند تا بهتر و مناسب‌تر از او با توجه به شرایط جاری در کشور عمل کند، سخنی به میان نیامد و شاید به همین دلیل بود که سید محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات نسبت به آن واکنش نشان داد.

روزهای آخر ماه گذشته سید محمد خاتمی در رابطه با این موج گفت که «ما نه‌تنها از حمایت و رأی به آقای روحانی پشیمان نیستیم که همچنان قاطعانه از ایشان حمایت می‌کنیم. آقای روحانی را موفق می‌دانیم و این موج تخریبی به وجود آمده را هدفمند و دسیسه‌ای برنامه‌ریزی‌شده برای مأیوس کردن مردم می‌دانیم.»

این اظهارنظر رئیس دولت اصلاحات سبب شد تا نسبت به آن انتقاداتی وارد شود و گروهی این سخن او را چنین تعبیر کردند که معنا و مفهوم سخنان سیدمحمد خاتمی حمایت تام و تمام از دولت روحانی است بدون آنکه نقدی به آن وارد شود.

علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با رویداد۲۴  در این رابطه که سید محمد خاتمی گفته بود انتقادها به رئیس‌جمهور دسیسه است، گفت: آقای خاتمی درباره انجام نقد دولت این حرف را به میان نیاورد یا اینکه حامیان روحانی اگر نقدی به او و دولتش داشته باشند و یا ابراز پشیمانی می‌کنند دسیسه کرده‎اند.

وی در ادامه اضافه کرد: مرزی میان یک نوع حمایت‌های بدون قید و شرط از رئیس‌جمهور و حمایت آگاهانه وجود دارد. استراتژی اصلاح‌طلبان از همان ابتدا همراهی نقادانه با آقای روحانی بود و هنوز هم در صورتی به آن روزها برگردیم همین تصمیم را اتخاذ خواهند کرد، اما بدین معنا نیست که تمام تصمیمات دولت به‌طور صددرصدی از سوی آنان مورد تائید قرار گیرد، بنابراین به نظر نمی‌رسد که منظور آقای خاتمی چنین بوده که اصلاح‌طلبان بدون قید و شرط حمایت کنند و هیچ انتقادی از دولت انجام ندهند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این خصوص اظهار داشت: بارها شاهد بوده‌ام که آقای خاتمی نسبت به برخی از عملکردهای دولت نقد داشته است.

تاجرنیا در رابطه با هدایت چنین مباحثی از سوی اتاق‌های فکر گفت: معتقد به توهم توطئه نیستم، واقعیت این است که آقای روحانی مجموعه‌ای از سخنان و برنامه‌هایی را از زمان انتخابات ارائه کرد که حتی خیلی رادیکال‌تر از بخش‌های پیشرو اصلاح‌طلبان بود و درصورتی‌که نگاهی اندازیم به سخنرانی‌های او در زمان انتخابات به‌خوبی این مسئله نشان داده می‌شود بااین‌حال در حوزه عمل و انتخاب همکاران از وزارت فرهنگ و آموزش عالی گرفته تا مسئله حضور زنان در کابینه می‌رسد احساس می‌شود که این گزینش‌ها با آن شعارها مطابقت ندارد و کسانی که می‌توانند موضوعات فوق را دلسوزانه مطرح کنند حامیان روحانی هستند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این خصوص تصریح کرد: بحث بعدی موضوع کارآمدی دولت است. دولت ازنظر معیشتی و اقتصادی باید به‌نوعی مردم را راضی نگه دارد تا شیرینی و حلاوت رأیی که داده‌اند را بچشند که این کار با کارآمد کردن دولت امکان‌پذیر خواهد بود. وقتی دیده می‌شود گزینش برخی افراد نمی‌تواند کمکی به کارآمد کردن کند این‌ها را درواقع دلسوزانه باید تذکر داد و این کار بدین معنا نیست که از انتخاب آقای روحانی پشیمان هستیم یا حمایتمان نسبت به او کمرنگ خواهد شد ولی باید رفتار نقادانه وجود داشته باشد.

تاجر نیا درباره موضوع موردبحث اظهار داشت: به نظر می‌رسد که آقای خاتمی طبیعتاً آنچه مدنظر قرار داشت، توقف تضعیف روحانی بود نه انتقاد. مشی آقای خاتمی بااینکه گفته می‌شود هرکسی انتقاد می‌کند، دسیسه است جور درنمی‌آید و چنین برداشت نمی‌شود.

وی در این خصوص که در فضای مجازی حملات زیادی متوجه آقای خاتمی برسرهمین موضوع صورت گرفت، بیان کرد: آقای روحانی درصورتی‌که دولتی ناکارآمد داشته باشد، دولت او به یک فرد تعلق ندارد بلکه به اصلاح‌طلبان مربوط می‌شود به همین دلیل است که در مورد میزان موفقیت‌های او دغدغه‌هایی وجود دارد؛ بنابراین کاملاً مرز بین انتقاد و تضعیف شفاف است و هیچ اصلاح‌طلبی در فضای کنونی به دنبال تضعیف دولت نیست و اگر نقدی صورت می‌گیرد برای بهتر شدن وضعیت شرایط دولت است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ایجاد فضای نقد و گفت‌وگو؛ ضرورت امروز دانشگاه
جهانگیری ذخیره ماست
برای واسپاری‌ها استثنا قائل نشویم
بایدها و نبایدهای روحانی در گفت‌وگوی امشب با مردم
رضایت مؤثرین در قدرت از رضایت مردم برای روحانی مهم‌تر است
هزینه‌های فعالیت دانشجویی بالا رفته است
نباید پایتخت را جزیره‌ای اداره کرد
صداوسیما نمی‌خواهد «رسانه ملی» باشد
روحانی سخنرانی‌های انتخاباتی خود را مرور کند/ دولت در دور دوم دچار بدعهدی شده است
آیا عارف ۱۴۰۰ را نشانه رفته است؟
استقرار نظام پارلمانی؛ در گروی فعالیت احزاب قوی و پاسخگو