| شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ السبت ۱۲ ربیع الأول ۱۴۴۴ Saturday 08 October 2022
گفت وگو علی تاجرنیا با شبکه نظر
  • 1396/11/18 13:14
  • 56

گفت وگو علی تاجرنیا با شبکه نظر

علی تاجرنیا مدیریت قالیباف در شهرداری؛ از حکومتی کردن دین و تمرکز بر هیات‌های مذهبی با گرایش سیاسی خاص تا انحصار پروژه‌های عمرانی برای نهادهای نظامی !

نماینده مردم تهران در مجلس ششم تصریح دارد که موضوع تمرکز بر هیات های مذهبی با گرایش سیاسی خاص در دوران مدیریت قبلی شهرداری باید مورد حسابرسی و شفاف سازی مالی جدی قرار گیرد.

علی تاجرنیا، نماینده اصلاح طلب مجلس ششم و عضو شورای مرکزی حزب مشارکت در گفت وگو با شبکه نظر درباره گزارش مدیریت جدید شهرداری تهران درباره دوره قبل مدیریت در این نهاد گفت: متاسفانه در کشور ما از طرف نهادهای مختلف از جمله شهرداری تهران هزینه هایی برای امور مذهبی و هیات ها می شود که این شیوه رفتار در این حوزه مصداق کامل حکومتی کردن دین و اعتقادات مردم است.

وی در ادامه این مطلب تصریح کرد: در کشورهای مختلف و رژیم های گذشته مردم داوطلبانه هزینه های مسائلی که مربوط به اعتقاداتشان است را می پردازند به طور مثال در عراق هر ساله مردم به طور کلی هزینه برگزاری مراسمی در وسعت و عظمت راهپیمایی اربعین را می پردازند.

کمک های خارج از چهارچوب قانونی و با رنگ و بوی سیاسی حتی به نهادهای مذهبی هیچ توجیهی ندارد

تاجرنیا با بیان این که کمک های خارج از چهارچوب قانونی و با رنگ و بوی سیاسی حتی به نهادهای مذهبی هیچ توجیهی ندارد، تصریح کرد : هر اتفاقی باید طبق قانون و مصوبه های مروبطه بوده و تخصیص آن واضح باشد بنابراین این که با توجیهات مختلف به دنبال هزینه پول زیادی در یک موضوع ملی و مدهبی توجیه ندارد .

وی تاکید کرد : شهرداری تهران نمی تواند هر بودجه و کمکی را در آن واحد تشخیص دهد و انجام دهد حتی در مورد حوادث غیرمترقبه به طور طبیعی در شهرداری ردیف هایی پیش بینی شده و همان هم باید طبق قانون و قاعده باشد.

تاجرنیا با بیان این که کلیه موراد مربوط به کمک های این چنینی زیر سایه سیاسی کاری در دوره قبل باید روشن و شفاف شود ، گفت : این که مطرح شود برای کمک به مسائل مذهبی روش هایی را اتخاذ کنیم که در مصوبات پیش بینی نشده جدای از این که کار خطایی است به دیدگاه های اعتقادی ما و مردم نیز لطمه می زند و باعث می شود این باب را باز شود که افراد از مذهب برای توجیه رفتارهای فراقانونی خود استفاده کنند .

سیاسی کردن حوزه های اعتقادی مردم در پایتخت باید مورد رسیدگی جدی قرارگیرد

نماینده اصلاح طلب مجلس ششم با انتقاد از سیاسی کردن حوزه های اعتقادی مردم در شهر تهران همچنین خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی از ارگان ها و نهادها با هزینه های سنگین در این حوزه خدمت رسانی کردند در حالی که باید ساحت اینگونه مسائل را از کمک های دولتی و نهاهای عمومی مثل شهرداری حفظ کنیم.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که می بینیم به طور مثال رقم نجومی برای ساخت یک حسینیه صرف شده یا کمک خارج از مصوبه ای مثلا به یک تشکل مذهبی که از اساس باید مردمی باشد صورت گرفته، ممکن است این طور تلقی شود این کمک ها با اهدافی سیاسی صورت گرفته که خود تبعات جدی اجتماعی را به دنبال دارد.

پروژه های عمرانی تهران در انحصار مجموعه های وابسته به نهادهای نظامی بود

عضو شورای مرکزی مشارکت با اشاره به ابهامات جدی درباره واگذاری پروژه های عمرانی در دوره قبلی مدیریت شهرداری تهران تاکید کرد : مدیریت آقای قالیباف منجر به یک سری اقدامات عمرانی خوب در شهر تهران شد و نمی توانیم منکر آن ها شویم اما در همین حوزه نیز ابهامات جدی مطرح است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ششم در تشریح این ابهامات گفت : اول این که بسیاری از کارهای عمرانی و پیمانکاری ها در شهر تهران از روند ناصحیحی دنبال شد و عمدتا و در برخی قرارگاه ها و مجموعه ها متمرکز شد که منجر به لطمه شدید به پیمانکاران جزء شده و بسیاری از شرکت های مهم پیمانکاری دچار خسران و ضرر شدند .

وی ادامه داد : تمام تمرکز انجام امور در دست مجموعه های وابسته به نهادهای نظامی و نهادهای خاص بود که این موضوع برای اقتصاد کشور لطمه بزرگی به همراه داشت.

مدیریت پرهزینه تهران زیر سایه نگاه های سیاسی و انگیزه های انتخاباتی

تاجرنیا با انتقاد از اداره گران شهرتهران در دوران قالیباف گفت : انجام هر پروژه ای در دوران آقای قالیباف بسیار پرهزینه چندین برابر هزینه حقیقی بود که باید برای پروژه می شد.

وی در تشریح علل این موضوع گفت : دلیل این موضوع نیز این بود که اساس به پروژه ها نگاه سیاسی داشتند یا اگر در ابتدای موضوع پروژه کارشناسی بود در ادامه مسیر رنگ سیاسی می گرفت .

تاجرنیا در این خصوص تصریح کرد: به طور مثال کاری که باید بر اساس اصول کارشناسی در یک بازه زمانی مشخص تمام شود، برای این که زودتر تمام شدن یا افتخار این که ما این پروژه را زودتر از موعد مقرر تمام کردیم را به نام خود ثبت کنند ، با صرف هزینه بیشتر و تحمیل بارمالی زیاد و چه بسا بدون رعایت اسلوب کار کارشناسی به اتمام می رساندند.

 

شهرداری قالیباف به جای توجه به نیازهای جامعه مدرن بر هیات ها و بنیادهای با گرایش خاص سیاسی تمرکز کرد

عضو شورای مرکزی مشارکت تصریح کرد: مجموعه شهرداری آقای قالیباف به جای توجه به نیازهای جامعه مدرن امروز و نیازهای جوانان نگاه خود را معطوف به هیات و بنیادها و بنگاه هایی کرده بود که از نظر گرایش در یک طیف خاص سیاسی بودند و خیلی از کارهای آن ها به نفع جامعه شهری تهران نبود . این نماینده مجلس ششم خاطر نشان کرد: فکر می کنم ضمن اینکه اقدامات مثبتی صورت در این دوره صورت گرفت اما اقدامات نامناسبی مثل متورم کردن بدنه حقوق بگیر در شهرداری نیز رخ داد که عمده فشارهای این شیوه مدیریت به شهروندان وارد شد. تاجرنیا همچنین تاکید کرد: مجموعه عملکرد قالیباف عمدتا جهت گیری سیاسی داشت و در برهه هایی نیز شهر تهران کمی نیز با رویکردهای انتخاباتی در شهر تهران را شاهد بودیم مدیریت شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
هزینه‌های فعالیت دانشجویی بالا رفته است
نباید پایتخت را جزیره‌ای اداره کرد
آیا عارف ۱۴۰۰ را نشانه رفته است؟
تراکم‌فروشی در پایتخت جای خود را به درآمدهای پایدار دهد